Tvorenie a učenie
„Tajomstvo šťastia je radosť z diela vlastných rúk.“ R. W. Emerson
Modrotlač
Modrotlač je jeden zo spôsobov, ako ozdobiť látku. Považuje sa u nás za jedno z tradičných remesiel. Dostala sa na Slovensko cca v 18. storočí z Holandska a Nemecka. Výsledkom práce modrotlačiara je tmavomodrá látka s bielym vzorom. Vzor sa maľuje štetcom, alebo otláča, pomocou matríc (pečiatok) na látku. Nefunguje to však tak, že by sme látku ofarbili na modro a potom na ňu otláčali vzory bielou farbou. Na začiatku máme bielu látku, na otlačenie vzorov použijeme kašu, ktorej hovoríme papp. Je to zmes, ktorá bráni zafarbeniu látky. Necháme uschnúť a potom látku namočíme do modrej farby vyrobenej z indiga (prírodné modré farbivo) a ďalších látok. Časti, kde sme pomocou pappu otlačili vzor sa nezafarbia a zostanú biele, zvyšok látky sa zafarbí na modro a je to. Máme modrú látku s bielym vzorom.
Ak odoberáte časopis Slniečko, o modrotlači si môžete viac prečítať v čísle 4 z decembra 2019.
-----------------------------------------------------------
Projekt 1
Potrebujeme:
- kúsok bielej bavlnenej látky – cca 10 x 10 cm, ale môže byť aj väčší
- voskovky – ev. čajová sviečka
- atrament – ja som rozstrihla tri atramentové bombičky (ale môžete použiť napr. aj vodu, v ktorej sa varila cvikla, či iné prírodné farbivo, ktoré funguje za studena), alebo môžeme použiť tuš
- vodu
- sklenenú fľašu – stačí 3 dl
- paličku na miešanie – môže byť opačná strana štetca, alebo ceruzky
Na kúsok látky namaľujeme voskovkami motív – bielou, alebo žltou. Potom namočte látku do zmesi atramentu s trochou vody. Stačí také množstvo, aby sa v nej namočil ten kúsok látky. Paličkou látku celú ponoríme. Pri atramente stačí na krátku chvíľku, časom sa atramentom látka viac nezafarbí. Pri cviklovej vode môžete nechať aj dlhšie. Potom látku vyberieme, vytlačíme z nej vodu a vysušíme.
Môže sa stať, že všetko nedopadne tak, ako očakávame. Po včerajšom experimentovaní som zistila, že zato môže najmä kvalita voskoviek, v ktorých je často veľmi málo vosku a preto sa pri farbení z látky farba odlúpne a nakreslený obrázok je vidieť iba veľmi slabo. Ako náhradu môžeme na kreslenie použiť čajovú sviečku vybratú z hliníkového obalu. A druhá vec je, že s atramentom nedosiahneme tmavomodrú farbu a pri schnutí modrá ešte viac vybledne, takže sa kontrast medzi svetlou pastelkou a modrou stráca. Ak máte možnosť vyskúšajte aj iné tmavšie farby. Proste experimentujte.
Ja som nakoniec vyskúšala aj kvalitné voskovky a aj hnedý tuš. Tu je výsledok. S tmavšou farbou je to jednoznačne lepšie. V žiadnom prípade nežehliť.
Možno si spomínate, že ste niečo podobné robili na výtvarnej, keď ste nakreslili na papier svetlými voskovkami obrázok a potom papier namaľovali tmavou vodovou farbou. Vodová farba sa nechytila na miestach, kde boli voskovky a zaujímavý obrázok je na svete. Takže, ak nemáte doma látku, ktorú by ste mohli nafarbiť – použite papier a vodovky.
V tomto prvom projekte si môžete vyskúšať proces zdobenia látky, ktorý sa v princípe približuje skutočnej výrobe modrotlače, ale výsledok nie je vždy uspokojivý. Mám pripravený aj druhý projekt, kde je výsledok istejší a na pohľad podobný modrotlači, ale nie je to modrotlač.
------------------------------
Projekt 2
Potrebujeme:
- kúsok bavlnenej látky , tašku (môžeme nahradiť tmavomodrým farebným papierom)
- farby - modrá, biela (temperové farby, ak máte, tak aj farby na textil)
- štetec
- kúsok kartónu – cca 10x10 cm, môže byť aj viac
- cestoviny
- disperzné lepidlo (biele tekuté, napr. Herkules, Wurst, alebo iné podobné)
Namaľujeme si kúsok látky, alebo jednu stranu tašky (alebo iba jej časť) na tmavomodro. Nezabudnite si do tašky vložiť noviny, aby sa farba nedostala aj na druhú stranu tašky. Necháme zaschnúť. Ak nemáte látku, použite tmavomodrý papier, alebo si biely papier natrite na modro. Ak sa dá, použite tvrdší papier.
Kým farba schne, vyrobíme si matricu (pečiatku, otláčací vzor). Matrice na modrotlač sa vyrezávajú z dreva, alebo vytvárajú z drobných klinčekov na drevenej podložke, my si však pečiatku vyrobíme z cestovín. Pripravený kúsok kartónu cca 10 x 10 cm natrieme hrubou vrstvou lepidla a vzor si vytvoríme z rôznych cestovín. Ja som použila penne, ale výber je na vás. Necháme zaschnúť.
Keď je suchý kus látky a aj pečiatka z cestovín, pripravíme si bielu farbu a netrieme ňou pečiatku, alebo si farbu vytlačíme napr. na papierový tanier a pečiatku do nej namočíme. Potom otláčame ma modrý podklad. Keď si vyrobíme veľkú pečiatku, otlačíme ju raz, ak menšiu, otlačíme ju na modrú plochu aj viackrát vedľa seba. Necháme zaschnúť a je hotovo. Ak ste pracovali s textilnými farbami na tričku, či na taške, na záver ešte výrobok poriadne prežehlite cez papier na pečenie.
Alebo to môžete skúsiť bez matrice a maľovať biely vzor štetcom. Tak to dopadlo dnes s mojim synom, keď sme začali domáce učenie čítaním a prešli sme cez vlastivedu až k výtvarnej.
Ak ste zadali správny administrátorský e-mail, boli naň doručené dočasné prihlasovacie údaje. Tieto údaje sú platné iba 60 minút. Ak sa v tomto časovom intervale neprihlásite, budú obnovené pôvodné prihlasovacie údaje.
Prebieha testovanie